28.11.2017

Dobrý skutek za starý mobilní telefon?

Děláte rádi radost před vánoci? Připojte se k naší sbírkové akci a odevzdejte do 20. 12. 2017 na podatelně obecního úřadu a místní základní škole Váš vysloužilý i zcela nefunkční mobilní telefon a pomůžete tak obecně prospěšné společnosti AUXILIUM, starající se o děti a osoby se zdravotním postižením. Celý výtěžek z této charitativní akce tak půjde na pomoc právě jim!
Zbavte se starého krámu, který Vám jen leží v šuplíku a stejně ho už nikdy nepoužijete a současně tak pomůžete vlastně dvakrát - dětem i životnímu prostředí!
Navíc: pokud zanecháte na sebe kontakt, zařadíte se do slosování o hodnotné ceny, které pro podporu této dobročinné akce věnovala společnost ASEKOL a.s.
Akci podporují obce: Dolní Bečva, Horní Bečva, Hutisko-Solanec, Prostřední Bečva, Rožnov pod Radhoštěm, Vidče, Vigantice, Valašská Bystřice a Zubří.

Sběrné místo v Prostřední Bečvě: Obecní úřad (podatelna), Základní škola
Která obec mikroregionu Rožnovsko dětem z AUXILIA pomůže nejvíce ...?
Překonáme region Cezava (jižní Morava), kde vybrali 1453 nefunkčních telefonů a vybrali tak pro dětský domov 15 000 Kč?
Více informací na: www.roznovsko.cz
Akce probíhá ve spolupráci s Dobrovolným svazkem obcí Sdružení Mikroregion Rožnovsko, společností ASEKOL, obecně prospěšnou společností AUXILIUM a Zlínským krajem.


Proč je třeba ekologicky likvidovat staré mobilní telefony?
Podle průzkumu společnosti ASEKOL leží aktuálně v českých domácnostech cca 10 miliónů starých, nepoužívaných mobilních telefonů - bez využití a bez možnosti recyklace. Například z 5 miliónů mobilních telefonů (zejména starších typů) lze postupnou recyklací získat až 120 kg zlata, 45 kg palladia, jednu a čtvrt tuny stříbra, 45 tun mědi a 19 tun kobaltu. Pokud telefon není ekologicky zlikvidován a vyhodí se do popelnice, kam rozhodně nepatří, skončí bez využití buď ve spalovně, nebo na skládce. Zde se z něj začnou postupně uvolňovat toxické látky, nikl z baterií, rtuť, bromované zpomalovače hoření, beryllium a další. Tyto sloučeniny mohou pronikat např. do spodních vod a dostávají se různými způsoby zpět do potravního řetězce, tedy i k nám a způsobují škody na našem zdraví. Děkujeme Vám.