O OBCI

Obec Prostřední Bečva leží ve východní části Radhošťské hornatiny a Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 430m. Svou rozlohou 23,5237 km2 patří mezi středně velké obce okresu.

Hlavní část sídla leží v údolí Rožnovské Bečvy, další v bočních údolích Kněhyně a Bacov. Mimo uvedené části s více soustředěným osídlením se nachází množství rozptýlených osad a samot v horských údolích a na stráních Radhoště. Obec je v podstatě rozdělena na 4 místní části - dolní konec, střed, Bacov a Kněhyně.

V obci je postaveno celkem 620 rodinných domků. K rekreaci je využíváno 476 rekreačních chat a chalup, stejně tak 20 rekreačních středisek. Prostřední Bečva měla k 31. 12. 2015 celkem 1733 obyvatel.   

Je vzdálená 10 km východně od Rožnova pod Radhoštěm. Nejvyšším bodem katastru je Čertův mlýn s 1 206 m nad mořem, který tvoří severní hranici katastru společně s Pustevnami. Jižní hranicí je úpatí solánecké Kyvňačky a hutiské Poskly.

Prostřední Bečva má společné hranice s obcemi: Horní Bečva, Hutisko-Solanec, Dolní Bečva, Vigantice a na hřebenu Pusteven s obcí Trojanovice a Čeladná.

Vzdělávání mládeže zajišťuje základní škola od 1. do 5. ročníku a dvě mateřské školy.

V domě služeb najdete zdravotní středisko, poštu, výdejnu léčiv a obchod s textilem. V celé obci je několik prodejen potravin, několik restauračních zařízení a pro turisty je zde také řada možností ubytování.

V současnosti je Prostřední Bečva jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v oblasti Beskyd. Areál Pusteven, který je součástí katastru obce tvoří soubor dřevěných horských staveb z let 1891-1900 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Je to především Maměnka a Libušín. Nejstarším objektem je Šumná, do areálu patří i hotel Tanečnica. Na území obce je přírodní rezervace Pod Juračkou, v prostoru Čertových mlýnů a Kněhyně.

V zimním období je možnost využít několik lyžařských vleků v areálu Pusteven. Po celou zimu jsou udržovány stopy pro běžkaře, které se táhnou nejen po svazích Pusteven, ale do širšího okolí například na Soláň, Třeštík, a do Rožnova pod Radhoštěm. K ubytování slouží nejen několik středisek, ale i soukromé priváty.

V teplém letním počasí nabízí okolní kopce krásné turistické procházky a vyjížďky na horských kolech po Cyklostezce údolím Rožnovské Bečvy.

Přímo v centru obce je možnost sportovního vyžití.  Je zde hřiště TJ Sokol Prostřední Bečva, u mateřské školy mohou maminky navštívit s dětmi dětské hřiště. Dětská hřiště se nachází také v částech Kněhyně a Bacov.

V roce 1995 byl dokončen Sportovně rekreační areál - u Zavadilky. K dispozici je tu tenisový kurt s umělým povrchem, cvičná tenisová stěna, volejbalové hřiště. Od roku 2015 slouží z požární nádrže zrekonstruovaný Přírodní koupací biotop. V této lokalitě jsou známé restaurace Zavadilka a Valašský šenk Zavadilka. Mezi těmito restauracemi se nachází areál, kde se v letním období konají různé kulturní akce, je zde minigolf, víceúčelové hřiště, outdoor kuželky, pingpong a šachy.

V letech 1996-2001 k informování občanů zřízeno místní vysílání NTV- Nezávislé televizní vysílání Bečva. Vysílalo se každodenně v odpolední hodinu. Pro tyto účely byl vybudován vlastní vysílač NTV Bečva, na kterém bylo také posílení programu PRIMA a ČT2. V současné době však NTV Bečva nevysílá, protože jeho činnost byla zastavena Radou České televize. I přes veškerou snahu se doposud nepodařilo vysílání obnovit.

V obci byla v letech 2002 - 2004 vybudována plynofikace, která měla 2. etapy. V Domě služeb, který byl v roce 1994 zrekonstruován a rozšířen mají ordinace lékaři, je zde umístěna pošta, holič a prodejna s textilem. V budově je také umístěna výdejna léčiv. Vedle Domu služeb je možnost v prodejně Jednota nákupu základních potravin i drogerie. Také v ostatních částech obce Bacov a Kněhyně jsou prodejny se smíšeným zbožím..

V roce 2001 byl dostaven a vysvěcen kostel, který nyní novou dominantou obce. U kostela vybudovala obec v roce 2002 místní hřbitov, protože doposud byly využívány hřbitovy na Horní Bečvě a Hutisku-Solanci.
V roce 2015 byla v obci dobudována splašková kanalizace, proběhla celková rekonstrukce návsi a zateplení všech budov v majetku obce.