Na konci června proběhlo setkání představitelů spolků, školy a vedení obce s projektanty Henkai architekti Danielem Barošem a Filipem Pelkou, kteří představili architektonickou studii sportovní haly, která má vyrůst na pozemku nad jízdárnou. Na pozemku má být kromě haly také záchytné parkoviště, na které máme platné stavební povolení a ve spodní části je počítáno s umístěním bytových domů.
Samotní architekti o návrhu sportovní haly říkají: „Hmota haly je rozdělena do dvou hlavních prostorových a funkčních částí. Vyšší kubus haly s hrací plochou a nižší dvoupodlažní hmota s prostory zázemí. Díky zasazení do svažitého terénu jsou obě úrovně bezbariérově přístupné. Hlavní zastřešený vstup je umístěn v přízemí. Vedlejší vstup, určený především pro diváky, je v horním patře u parkoviště. Hlavní vstup na spodní úrovni ústí do venkovního předprostoru, který navazuje na budoucí ulici. Velké okno, jako hlavní zdroj přirozeného světla pro sportovní část haly, vytváří přímé vizuální spojení s budoucí „Sportovní ulicí“ a její zelení, jež vznikne mezi novými bytovými domy a halou. Je klíčovým architektonickým prvkem, který propojuje interiér s exteriérem.“
Samotná hala má velikost 36,5 x 18,5 metrů s výškou 7 metrů a umožňuje provozovat různé sporty: jako je badminton (3 hřiště), basketbal, volejbal (1 standardní a 3 menší pro žáky) a tenis. Hala může být pomocí posuvných sítí rozdělena až na tři samostatné segmenty pro badminton nebo volejbal. Dále je možné využít halu pro futsal nebo hobby florbal. Na jedné z kratších stěn bude příprava pro horolezeckou stěnu. V 1 NP je dále vstupní foyer s čistící zónou a skříňkami na odložení bot a také šatny s toaletami a sprchami, místnost pro rozhodčího/zdravotníka a nářaďovna.
V horním patře, které je přístupné přímo ze strany parkoviště se nachází technické zázemí, sociální zařízení a galerie pro diváky s prostorem pro sezení a přípravnou bufetového občerstvení. Sociální zařízení je provozně oddělitelné pro návštěvníky parkoviště. Klubová místnost může sloužit pro setkávání sportovců, částečné skladování vybavení nebo pro pořádání různých akcí.
Architekti na stavbu využívají železobeton a dřevo, fasáda je obložena opalovanými prkny v kombinaci s vystupujícími surovými modřínovými latěmi. Daniel Baroš k tomu dodává: „Dvoupodlažní část s pomocnými prostory je navržena z monolitického železobetonového skeletu, který zajišťuje stabilitu stavby a odolnost vůči zemním tlakům. Zbylá část haly, která není zasunuta do svahu, je řešena jako rámová dřevostavba zastřešená lepenými vazníky. Větší část ploché střechy je připravena pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Na menší části bude vegetační střecha. Zvolili jsme moderní řešení s využitím tradičních materiálů, jako je dřevo. Dřevěný obklad dodává hale charakteristický vzhled, ale také ji citlivě zapasovává do místního prostředí.“
První návrh haly jsme občanům poprvé představili v září 2023. Na tomto veřejném projednávání se opakovaně upozorňovalo na nebezpečné sloupy, které trčely u prosklené stěny směrem do hrací plochy. Tuto výtku dokázali architekti zapracovat – minimalizovali počet sloupů na dva a navíc přidali nízké sezení jako mantinel, aby byl pohyb na hrací ploše bezpečnější. Cílem posledního červnového jednání bylo získat požadavky od budoucích uživatelů haly, tak aby jim co nejlépe mohla sloužit. Nyní architekti začnou pracovat na dalším stupni projektové dokumentace.
Celou studii si můžete prohlédnout na webu prostrednibecva.cz, v sekci „projekty“.
Alena Srovnalová, místostarostka