Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Setkání na Kotlové 24.7.2021 Fotogalerie+ VIDEO

Sobotní Setkání čtyř sousedících obcí (Horní Bečva, Prostřední Bečva, Velké Karlovice a Hutisko – Solanec), které proběhlo 24.7.2021 na území valašských Pasekářů, v sedle Kotlová, provázelo již od rána krásné počasí. Bylo jasné, že den se vydaří.

Právě díky počasí během celého dopoledne proudily nejkrásnější beskydskou hřebenovkou skupinky náhodných turistů a dožadovaly se informací o tom, co se tu chystá. Organizátoři se totiž od časného rána nezastavili a všude byl čilý ruch. S dobrou náladou se tu potkávali přátelé, kteří přišli přiložit ruce k dílu. Teď jen všechno nachystat, nakrájet, rozmístit, zapojit, vyzkoušet, ozdobit, ochutnat, učesat, nahodit kroj a může se začít.


Celý program odstartoval po druhé hodině projevem starostů a zástupců obcí a Pasekářů. To už byli na místě Horňané i Karlovjané, Hutišťané i Prostředňané. Sousedská atmosféra se začala linout údolím Kotlové a radost z opětovného setkání byla cítit ve vzduchu. Po úvodních uvítacích slovech zakladatele akce, pasekáře Jaroslava Fejfara se dostavili k pódiu Portáši, aby pozdravili a vystřelili pár čestných salv ze svých pušek. Jejich již tradiční scénka o chytání zbojníka uvedla soutěže, na které se po roční covidové pauze těšili jak všichni účinkující, tak i přihlížející.


Nelehký úkol měli zástupci obcí, kteří do 4 soutěží nominovali své občany, aby se přátelsky poprali o putovní trofej – Pasekářskou kyjaňu. Protože od roku 2019 měli Kyjaňu v držení domácí Pasekáři, netajila se Horní Bečva svými ambicemi dostat Kyjaňu z pasekářských rukou opět na Horní Bečvu. A ačkoli v první soutěži – řezání dřeva dvojmužnou pilou na čas – zaváleli Karlovjané, Horní Bečva, která nasadila nejstarší dvojčlenný tým (dohromady 135 let), se mohla pyšnit krásným druhým místem. Nastal čas na „Jízdu na tragači“, kde opět dvojčlenný tým – tentokrát muž a žena – vezli jeden druhého na dřevěném tragači vytyčenou trasou se střídáním v polovině. Pokud jste byli přítomni, určitě vám neutekla bezchybná jízda Pasekářů. Horní Bečva nepodcenila situaci a nasadila vlastního starostu Rudu Bernáta s manželkou a opět brala druhé místo. V následující oblíbené Pivní štafetě zaváleli se silným týmem Prostředňané před druhou Horní Bečvou. Po sečtení bodů bylo jasné, že divokou kartu a přímý postup do finále si vybojovala svými druhými místy Horní Bečva. V poslední soutěži tahání lana se po vyrovnaných soubojích do konečného kola s Horní Bečvou probojovali Pasekáři – dosavadní držitelé putovní trofeje – a adrenalinem nabitý souboj vyhráli. Po konečném sčítání bodů se ovšem na nejvrchnější příčku dostala Horní Bečva a putovní pasekářská Kyjaňa se tak po dvou letech vrací na rok na Horní Bečvu.


Mezitím, co se soutěžilo „o dušu“, dorazila cimbálová muzika Soláň s dobrou náladou a v pauzách mezi soutěžemi roztančila první tanečníky. V průběhu celého odpoledne, kterým provázel ostřílený Zdeněk Chrástecký, mohli dospělí i děti malovat na kamínky pro štěstí věnované zejména nemocným dětem jako podpora v jejich těžkých chvílích. Dětskou radost také přijel podpořit pan Orság z Hutiska se svým koňským povozem a stal se tak oblíbenou atrakcí. U stánků byly fronty, na parketu bylo plno, veselily se děti, na trávníku i na lavičkách se mísily skupiny Horňanů, Prostředňanů, Hutišťanů, Pasekářů i Karlovjanů, nějaká ta štamprla se vypila, údolím zněl smích a vládla pohoda.

Kdo jste byl, tak víte, kdo jste nebyl, příští rok zkuste být. Byla to paráda! Příští setkání je předběžně stanoveno na 23.7.2022. 

 

FOTOGALERIE ZDE!!! autorem těchto fotografií je Martin Jurajda

VIDEO ZÁZNAM ZDE