Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Beseda s Vandou Vrlovou

Ve čtvrtek 29. listopadu připravila Místní knihovna Prostřední Bečva ve spolupráci s Obecním úřadem besedu s bylinkářkou Vandou Vrlovou nazvanou „Od svatého Ondřeje po Vánoce“.  

Vanda Vrlová navštívila naši knihovnu už podruhé a tak nebylo překvapením, že kavárna, kde se beseda uskutečnila byla plná. Tentokrát jsme se sešli v čase předadventním a tak došlo i na staré valašské zvyky a způsoby trávení Štědrého dne. Naši předci drželi na Štědrý den půst. Ráno snědli jen oplatek, popř. chleba s medem a zajedli ho česnekem. V pět hodin se zapálila za okno svíčka, jako symbol, že vánoce jsou svátky rodiny. Štědrovečerní večeře byla opravdu štědrá, ale jinak než si dnes představujeme. Jedly se hlavně polévky. Někde se podávalo i pět polévek, např. hrachová, hřibová, zemáková, oblíbená byla tzv. štědračka. Do této polévky se dalo všechno co se urodilo - sušené trnky, jablka, hrušky a samozřejmě luštěniny, hřiby, zemáky. Byla to „bohatá“ polévka. Dnes tuto symboliku převzal bramborový salát, kde taky dáváme mix indgrediencí. Na stole bylo kromě chlěba samozřejmě také sušené ovoce, ale i čerstvé - jablka, hrušky nebo i švestky. Ty Valaši uchovávali zavěšené nad vodou u studánky. Vanda Vrlová posluchače seznámila s některými méně obvyklými štědrovečerními zvyky. Mne zaujaly tyto: dívky okrájely jablko tak, aby měly co nejdelší slupku. Pak si stouply čelem ke dveřím a za záda slupku vyhodily. Podle toho jaké písmeno po dopadu připomínala věštily iniciály svého budoucího milého. Z jablíčka se pak vybralo 12 jadérek a daly se do vody. Podle toho kolik se jich potopilo tolik mělo být v následujícím roce mokrých měsíců a ty které zůstaly plavat na hladině symbolizovaly sucho. Na Boží hod se opdpočívalo a dojídaly zbytky, ale se Štěpánem se pojí zajímavá tradice - hospodyně ráno hospodáře oblékla do gatí, ale ještě před tím, ho omyla ve sněhu nebo alespoň velmi studenou vodou. Na Nový rok si role vyměnili. Myslím, že to je pěkný příklad utužování manželského svazku.

Na závěr se přítomní shodli, že by chtěli další pokračování. Knihovnice Marcela Slížková navrhla komentovanou procházku s Vandou Vrlovou po Prostřední Bečvě spojenou se sběrem bylin a ukázkou zpracování fermentovaného čaje z maliníku, ostružiníku a jahodníku. O vycházce vás budeme informovat ve zpravodaji i na webu obce.

Alena Srovnalová

Fotogalerie