Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Exkurze do Štrasburku

V dubnu letošního roku jsme oslavili 100-té výročí založení lidové strany na Prostřední Bečvě. Dlouholetý předseda KDU-ČSL pan Miroslav Růčka pozval na tuto oslavu mimo jiné i europoslankyni Michaelu Šojdrovou. Ta nám na oplátku přislíbila pozvání do Evropského parlamentu.

Paní Šojdrová dodržela slovo a 23. 10. jedenáctičlenná skupina obyvatel Prostřední Bečvy vyjela za poznáním Evropské unie do Francie do města Štrasburku.Pobyt ve Štrasburku jsme započali společnou večeří s Michaelou Šojdrovou. I přes velké množství každodenních povinností, si na nás každý den našla čas a věnovala se nám. Provedla nás budovou parlamentu, představila jeho fungování, ukázala historické centrum Štrasburku, popovídala u večeře. Nakonec jsme ji mohli zahlédnout i při hlasování v evropském parlamentu.

Evropský parlament má 751 členů, jeho sídlem je Štrasburk, ale zasedá také v Bruselu a Lucembursku. Poslanci EP jsou rozdělení do sedmi frakcí, z nichž nejsilnější je EPP Evropská strana lidová. Vidět hlasování byl velký zážitek. Hlasování probíhá velmi rychle, jedno usnesení za druhým.I když jsme měli sluchátka a slyšeli překlad do češtiny, nevěděli jsme, o čem se hlasuje, slyšeli jsme jen čísla usnesení a zda jsou přijata nebo zamítnuta. Hlasuje se na optickou většinu a až když je hlasování nerozhodné nebo má někdo námitku, hlasuje se jmenovitě. 

Jsme velice rádi, že jsme dostali příležitost podívat se do Štrasburku. Viděli jsme, že i poslanec z tak malé země jako je ČR, může v Evropském parlamentu promlouvat a ovlivňovat evropskou politiku. Paní Šojdrové moc děkujeme a těšíme se na další setkání s ní. 

Marcela Cholevíková
Marie Hurtová

(psáno pro Zpravodaj Prostřední Bečvy)

Fotogalerie