Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Libušín se otevírá veřejnosti

Stavební firmy již ukončily veškeré práce, objekt byl úspěšně zkolaudován a od čtvrtku 30. 7. 2020 bude stavba, navržená a původně postavená v letech 1897-1899 architektem Dušanem Samo Jurkovičem, opět sloužit široké veřejnosti.

 „Jsme samozřejmě moc rádi, že po šesti letech intenzivní práce na vědecké rekonstrukci a díky obrovskému úsilí všech zúčastněných můžeme otevřít Jídelnu Libušín opět široké veřejnosti“ uvedl Generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš. Od čtvrtka 30.7 začnou komentované prohlídky objektu. „Asi měsíc chceme jet v tomto režimu, prohlídky budou zdarma. Libušín by jako restaurace mohl začít fungovat začátkem října, zkušební provoz možná zahájí již v září“.  Muzeum už vybralo nájemce Libušína i sousední Maměnky. „Ještě bude potřebovat nějakou dobu, aby vše zajistil z hlediska personálu a dovybavení“, dodal Ondruš. Restaurační provoz by mohl začít fungovat znovu na konci září.

K podobnému neštěstí, jaké Pustevny zažily před šesti lety, by už znovu dojít nemělo. V opraveném Libušíně jsou zkombinované tři hasicí systémy, ať už by začalo hořet kdekoliv, oheň by měly uhasit do 30 minut. Náklady na obnovu Libušína byly sto sedmnáct a půl milionu korun. Ministerstvo kultury coby zřizovatel dala přes šedesát milionu korun, pojišťovna dala třicet sedm milionů a sbírka na obnovu vynesla téměř jedenáct milionů. Od lesů ČR dostalo muzeum zdarma dřevo v hodnotě přes jeden a půl milionů korun. Necelých tisíc kubíků smrkové, jedlové a dubové kulatiny z lesů nedaleko Pusteven byly tak využít pro rekonstrukci.

 

Libušín se po vědecké rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny  všechny jeho části. Např. barvy na fasádě nejsou tolik zářivé jako byly po rekonstrukci v 90. letech. Restaurátoři nyní provedli doslova uměleckou práci, jen například na příborníku pracoval stolař přes 1000 hodin. Stavba je do posledního detailu dotažená, je to přesná replika.  Kombinace dřevěné stavby s nejnovější technologií dělá stavbou unikátním.

Prohlídky Libušína pro veřejnost

1. - 31. 8. 2020 (pondělí zavírací den)

komentované prohlídky: 10.00 - 17.00 

poslední prohlídka v 16.30

 

 

 

Fotogalerie