Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Radhošť a Radegast

Radhošť a Radegast

Radhošť (1129 m n. m.) je jedním z nejvýznamnějších vrcholů Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Díky dřívějšímu pastevectví nalezneme na vrcholu pouze horské traviny a kosodřevinu, tudíž se nám nabízí krásné výhledy na téměř celý hřeben Moravskoslezských Beskyd, Hostýnsko-vsetínské hornatiny, Jeseníků a Malé Fatry.

Při cestě ze sedla Pustevny na Radhošť procházíme přes vrchol Radegast (1106 m n. m.), na němž najdeme sochu pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegasta. Tento bůh slunce, války a vítězství míval podle pověstí na této posvátné hoře sídlo. Dle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj po svém příchodu na Velkou Moravu, kdy v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali.
Od šedesátých let minulého století se počátkem července na Radhošti konají cyrilometodějské poutě, kterých se účastní i několik tisíc lidí.
Dnes na samotném vrcholu Radhoště můžeme vidět Kapli svatého Cyrila a Metoděje, sousoší obou věrozvěstů, jakožto památku na jejich příchod na Velkou Moravu, a televizní vysílač.

Web: https://www.pustevny.cz/radhost/

Fotogalerie