Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Obec Prostřední Bečva


Obec Prostřední Bečva leží ve východní části Radhošťské hornatiny a Vsetínských vrchů v nadmořské výšce 470m. Svou rozlohou 23,5237 km2 patří mezi středně velké obce. Vznik obce se dle nalezených záznamů v matričních knihách datuje do roku 1703 (více: K.J. Malina).

Hlavní část obce leží v údolí Rožnovské Bečvy, další v bočních údolích Kněhyně a Bacov. Mimo uvedené části s více soustředěným osídlením se nachází množství rozptýlených osad a samot v horských údolích a na stráních Radhoště. Obec je v podstatě rozdělena na 4 místní části - dolní konec, střed, Bacov a Kněhyně.

Prostřední Bečva měla k 31.12.2020 celkem 1789 obyvatel + 15 cizinců. Nachází se zde 747 objektů s číslem popisným a 350 objektů s číslem evidenčním.   

Je vzdálená 10 km východně od Rožnova pod Radhoštěm. Nejvyšším bodem katastru je Čertův mlýn s 1 206 m nad mořem, který tvoří severní hranici katastru společně s Pustevnami. Jižní hranicí je úpatí solánecké Kyvňačky a hutiské Poskly.

Prostřední Bečva má společné hranice s obcemi: Horní Bečva, Hutisko-Solanec, Dolní Bečva, Vigantice a na hřebenu Pusteven s obcemi Trojanovice a Čeladná.

Vzdělávání zajišťuje základní škola od 1. do 5. ročníku a dvě mateřské školy.

V domě služeb najdete zdravotní středisko, poštu, výdejnu léčiv a obchod s textilem. V celé obci je několik prodejen potravin, několik restauračních zařízení a pro turisty je zde také řada možností ubytování.

V současnosti je Prostřední Bečva jedním z nejvýznamnějších rekreačních středisek v oblasti Beskyd. Areál Pusteven, který je součástí katastru obce tvoří soubor dřevěných horských staveb z let 1891-1900 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Je to především Maměnka a Libušín. Nejstarším objektem je Šumná, do areálu patří i hotel Tanečnica. Na území obce je přírodní rezervace Pod Juračkou, v prostoru Čertových mlýnů a Kněhyně.

V teplém letním počasí nabízí okolní kopce krásné turistické procházky a vyjížďky na horských kolech po Cyklostezce údolím Rožnovské Bečvy.

V roce 2001 byl dostaven a vysvěcen kostel, který je nyní novou dominantou obce. 


Mezi nejznámější osobnosti obce patří malířka Jaroslava Hýžová - narozena v obci 21.2.1915.

K dalším významným osobnostem patří Alois Koláček, Michal Vachun a Jan Bernátek.

Fotogalerie