Informace: +420 571 643 229 | online podatelna | online dotaz

Masopustní veselice

Masopustní veselice

V sobotu 10. února 2024 v 15.00 hodin ožije naše náves tradiční Masopustní veselicí

Masopust zvaný také končiny, fašank či šibřinky je svátkem, který vyzývá k zábavě a hojné konzumaci dobrého jídla a pití. Předchází totiž čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu, proto je třeba se poveselit a najíst „do zásoby“. 

Prastarý svátek Masopust začíná na Tři krále. Pokračuje do Popeleční středy, od níž lidé drželi čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Masopust byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil posledními dny, kterým se na Valašsku říkal fašank nebo také končiny. Typickou součástí závěru svátku byly obřadní obchůzky s rejem maškar.

 

Veselici zahájí průvody masek, které vychází

  • ve 12:00 Kněhyně od hasičárny,

  • ve 12: 00 Bacov od točny

  • ve 13:00 Adámky na rozcestí

  • ve 14:00 Dolní konec od Pohody

    (mapky tras v příloze)

Průvody masek povedou medvěda za doprovodu harmonikářů a navštíví každou domácnost, která je přivítá. Všichni se pak sejdeme ve tři hodiny na návsi, kde vás bude čekat stánek s občerstvením, muzika, masopustní scénky, fotokoutek, Zákopecké dobroty, sýry, zabijačkové speciality a prdelačka (můžete si na ni vzít i konvičku). Něco dobrého na zub připraví i zahrádkáři a stejně jako minulý rok vítáme všechny, kteří napečou a přinesou na ochutnání koblihy.

Večer pak můžete v zábavě pokračovat na maškarním plese, který už tradičně připravuje Český červený kříž Prostřední Bečva ve Valašském Šenku na Zavadilce.

Masopustní průvod je jedním z tradičních lidových zvyků, kterým si lidé zpestřovali zimu. Všichni místní i přespolní jsou srdečně zváni. Těšíme se na hojnou účast a pestrost maškarních převleků!

Fotogalerie